Bilmek zorundayız!

20.11.2018
M.Talip Girgin

Kırklareli’nde yıllık bal üretimimiz ve çeşidimiz ne kadar, satamadığımız bal stoklarımız gün itibari ile kaç tondur? Hava şartları göz önünde bulundurularak yıllık bal ortalamamız ne kadardır? Aktif koloni sayımız ve sezonda bala gidecek koloni sayımız ne kadardır? Doğal ve Organik bal üretimimiz, propolis, polen, arı sütü ve ana arı üretimimiz ne kadardır? Bölgesel bal üretimi çeşitliliğine ve analiz sonuçlarına göre ürettiğimiz ürünlerin taban fiyatı nedir? Tüm bunlar ve buna benzer soruların cevapları taşradan elektronik ortamda merkezi sisteme güvenilir ve desteklenir şekilde yönlendirilmesi gerekir!
Eldeki somut veriler ile birlik olarak, Trakya ajansı tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumuna Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Karadağ gibi ülkelerden 100’e yakın iş adamının yanı sıra milletvekilleri, dernek başkanları ve iş dünyasından kanaat önderlerinin katılacağı toplantıda ürünlerimize “Pazar” yaratmak için yerimizi almalıydık!
Bu panelde;
“Bölgeler arası ticaret hacminin geliştirilmesi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla forum kapsamında ikili iş görüşmeleri (B2B) düzenlenecektir. İkili görüşmelerde gıda, tarım, ambalaj, hayvancılık, tarım makineleri, inşaat, turizm ve sağlık turizmi, orman ürünleri, lojistik, makine yan sanayi sektörlerinde yatırım ve iş birliği fırsatları bulunmaktadır.”
Balkanlar ile Trakya arasındaki ticari ve ekonomik hareketliliğe önemli ivme katması planlanan bu ve bunun gibi yapılacak tüm programlarda; bölgemizde gıda, tarım, hayvancılık, orman ürünleri vs… üreticileri ve temsilcileri; birlik, kooperatif ve STK olarak katılmaz yerimizi almaz isek; gelişen büyüyen ekonominin içinde üreticiler olarak kaybolur gideriz.
Bu yüzden üreticilerin yaptıkları işe saygı duymalarını ve emeklerinin karşılığını almak için gelişen dünyaya duyarsız kalmamalarını diliyorum. İşlemeyen kurumları işler hale getirmek için kendimizi, kendi işimizi sorgulayacak kadar bilinçli olmaya davet ediyorum.
Saygılarımla…
M.Talip Girgin
Kynk: Trakyaka

Yorum Yaz